Lester Cockney – Franz

Lester Cockney to sztandarowa seria belgijskiego twórcy o pseudonimie Franz. Nie jest to zły wybór by zapoznać nowych czytelników z twórczością tego autora, specjalisty od realistyczniej kreski i przygodowej fabuły. To co Franzowi wychodzi najlepiej to tworzenie kolorowych i angażujących postaci które potrafią ubarwić nawet najnudniejsze opowieści. Jeżeli dodamy do tego egzotyczne, często zmieniające się scenerie i szybką akcję to mamy wszystko co potrzebne jest w komiksie przygodowym. Nawet jeżeli Lester Cockney to nie jest arcydzieło które poruszy czytelnika czy zmusi go do myślenia, to przynajmniej zapewni niezłą rozrywkę na parę godzin. lester 1

Lester Cockney to nazwisko tytułowego bohatera serii, Irlandczyka którego poznajemy w Anglii, w chwili kiedy popada w poważne kłopoty. Kończą się one dla niego przymusowym wcieleniem do brytyjskiej armii i wyjazdem do Indii. Niebawem wyrusza on wraz z Brytyjczykami do Kabulu by wziąć udział w pierwszej wojnie afgańskiej zakończonej słynną masakrą brytyjskich oddziałów. Pierwsze kilka albumów serii to pełne adrenaliny albumy przygodowe, z szybkim tempem akcji, dużą ilością przygód i zwrotów akcji. Późniejsze albumy utrzymują szybkie tempo opowieści ale akcja przenosi się do Europy, początkowo na Bałkany i Węgry a później do Hiszpanii. Charakter opowieści zmienia się, stają się one bardziej różnorodne, pojawiają się elementy sensacyjne czy szpiegowskie. Cały czas jednak Franz koncentruje się na bohaterach i relacjach między nimi. Jak zwykle u tego autora, bohaterowie komiksu tworzą malowniczą grupę i śledzimy ich przygody z zainteresowaniem, choć same opowieści nie odstają bardzo na plus od standardów tego typu twórczości. lester2

Albumy zmieniają radykalnie styl pomiędzy kolejnymi cyklami które można wyróżnić w serii stworzonej przez Franza. Po przygodach w Indiach akcja przenosi się do Europy, zmienia się tematyka komiksu, pojawia się element kryminalny. W ostatnich dwóch albumach następuje kolejna wolta, akcja przenosi się do USA a seria staje się rasowym westernem.

Lester Cockney to klasyczna seria przygodowa jakich wiele powstało w latach osiemdziesiątych i dotrwały w lepszym lub gorszym stanie do XXI wieku. Cykl Franza wyszedł obronną ręką ze starcia z czasem głównie dzięki zdolności autora do tworzenia interesujących postaci, akcja w jego komiksach, choć sprawnie poprowadzona i nieźle wymyślona zawsze gra drugie skrzypce. Zmiany stylu kolejnych albumów cyklu wiążą się zapewne też z faktem że powstawały one w niekiedy naprawdę sporych odstępach czasu. Pierwsze sześć tomów wydano we Francji między 1982 a 1987 rokiem. Kolejny ujrzał światło dzienne w 1993 roku a dwa ostatnie w roku 2005. Gdyby nie śmierć Franza powstałyby zapewne kolejne odsłony opowieści.

Na początku lat dziewięćdziesiątych wydawnictwo Le Lombard postanowiło wydać serię zamkniętych historii stworzonych przez swoich najbardziej znanych twórców, tak powstała kolekcja Signé. Rosiński wydał w niej Western, Cosey W poszukiwaniu Piotrusia Pana a Herman Caatigę, obok wielu innych autorów i ich dzieł. Franz zaś narysował do niej dyptyk Irish Melody- Shamrock Song opowiadający o dzieciństwie i młodości Lestera Cockneya. Ta historia jest dużo spokojniejsza w stylu i refleksyjna, zapowiadając zmiany jakie zaszły w ostatnich tomach serii głównej.

lester irish

Graficznie seria jest niejednorodna, jak można się spodziewać biorąc pod uwagę ile czasu powstawała i wieloletnie przerwy pomiędzy poszczególnymi tomami. Pierwsze sześć tomów, powstałe w latach osiemdziesiątych to klasyczny Franz, kadrowanie jest dynamiczne, urozmaicone. Rysunki postaci poprawne, tła szczegółowe i również urozmaicone. Kolory typowe dla tego okresu w komiksie frankofońskim. Graficznie seria zmienia się w ostatnich albumach, mam wrażenie że Franza bardziej interesowało opowiedzenie historii, poświęcał więcej uwagi scenariuszowi niż grafice, jego kreska sprawia wrażenie bardziej niedbałej niż w początkowych albumach. Chociaż trzeba przyznać że częścią stylu Franza była pewna, jak najbardziej zamierzona, niedbałość w grafice.

lester c

Lester Cockney uchodzi za sztandarowe dzieło Franza. Jest w tym sporo słuszności, bo to jego najbardziej udana seria całkowicie autorska. Cykl powstawał na przestrzeni ponad dwudziestu lat, odzwierciedlając zmiany w stylu i zainteresowaniach autora, będąc swego rodzaju kroniką jego drogi twórczej. Widać też że Franz poświęcał sporo uwagi serii Lester Cockney i wypełniał albumy cyklu swoimi osobistymi przemyśleniami czy przekonaniami. Muszę jednak przyznać że najbardziej ze wszystkich jego komiksów cenię sobie jego serię Thomas Noland do scenariusza Pecqueur’a. Lester Cockney to jednak też niezły komiks, wyrastający nieco ponad przeciętny poziom frankofońskiego komiksu przygodowego którego korzenie sięgają okresu lat 1970-1990. Wiele się w tych albumach dzieje a akcja nie zatrzymuję się nawet na chwilę.

Seria Lester Cockney (sc. i  rys.  Franz)

1. Les Fous de Kaboul (Szaleńcy z Kabulu) 1982

2. La neige était crissante (Śniegi były skrzypiące) 1983

3. Une Hongroise au Pendjab (Węgierka w Pendżabie) 1984

4. „Je veux retourner à Pecs !”  (Chcę wrócić do Budapesztu!) 1985

5. Le Roi des Dalmates (Król Dalmatów) 1987

6. Les Conjurés du Danube (Spiskowcy nad Dunajem) 1987

7. La Déchirure (Szczelina) 1993

8. Oregon Trail 2005

9. Mise au poing 2005

Kolekcja Signé (Dyptyk – prequel do Lestera Cockneya)

1. Irish Melody 1994

2. Shamrock Song 1996

lester3

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s