Serce Telenki

Kiedy kupowałem Berceuse assassine nie słyszałem wcześniej o seriach Spirou czy Soda, nazwiska Meyer czy Tome absolutnie nic mi nie mówiły. A komiksy takie jak Undertaker czy XIII Mystery które zilustrował Ralph Meyer były pieśnią odległej przyszłości. Komiks kupiłem z jednego powodu, klimatycznej grafiki, szczególnie okładki pierwszego tomu. I w zasadzie zakup mnie nie zawiódł. Trylogia Zamordowana Kołysanka to kawal niezłego komiksu noir osadzonego w klimatach klasycznych dla gatunku czyli USA. Tome stworzył ciekawą choć niezbyt oryginalną historię I potrafił zapewnić napięcie umiejętnie grając kliszami gatunku czarnego kryminału.bereuse telenko gun

Joe Telenko jest Nowojorskim taksówkarzem, ma żonę na wózku inwalidzkim, kochankę i chore serce. Poza tym nie ma już nic poza marzeniem o pozbyciu się małżonki. Prowadzi spokojne i nudne życie nowojorskego taksówkarza do momentu spotkania ze starym przyjacielem, lekarzem który diagnozuje u niego chorobę serca. Od tego momentu życie Telenki się zmieniaserce telenkiPlany zabicia żony nabierają konkretnych kształtów. Zdobywa pistolet, później wspólnika z którym dokona zbrodni, zaczyna też planować morderstwo żony w najdrobniejszych szczegółach. Każdy jednak kto oglądał klasyczne kino noir wie że nawet najlepszy plan zawiedzie kiedy do gry wchodzi przypadek. A nie tylko przypadek wchodzi w drogę Telenki. Przyjaciele, policja, żona i inni też dorzucają swoje trzy grosze.

 

Komiks głównie grafiką i klimatem stoi.

Tome to sprawny scenarzysta, stworzył opowieść która wciąga i zaskakuje niemal do końca, korzystając szerokimi garściami z klisz kinowych narracji noir. Nie ma w tej historii wiele oryginalności ale od dawa już o to nie chodzi w komiksach tego gatunku. Jest tam to co najważniejsze akcja, atmosfera, ciekawe postacie (przynajmniej niektóre) i zaskakujące zmiany fabularne. I jest też w miarę ciekawa oprawa graficzna w wykonaniu Ralpha Meyera.Nowy Jork pokazany w komiksie jest taki jaki powinien być w opowieści noir, brudny, ciemny i niepiękny. I scenarzysta i rysownik dobrze czują się w konwencji czarnego kryminału, przedstawianiu postaci z różnych środowisk i ich obsesji. Komiks nie zasługuje na uwagę ze względu na swoją nowatorskość ale na wierność tradycji noir i profesjonalne wykonanie. To spora porcja niezobowiązującej rozrywki dla ludzi którzy lubią opowieści gatunkowe.

 

berceuseassassine-couv

 

 

Berceuse Assassine Philippe Tome (sc) Ralph Meyer (rys)

  1. Le coeur de Telenko 1997
  2. Les jambes de Martha 1999
  3. La memoire de Dillon 2002
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s