Hugo Pratt Skorpiony Pustyni

skorpiony sdf

Skorpiony Pustyni to komiks przygodowy bardzo bliski Prattowi, jego źródłem  są wspomnienia z młodości twórcy spędzonej podczas drugiej wojny światowej w Etiopii. Skorpiony to również seria która ma wiele wspólnego ze sztandarowym dziełem Pratta, czyli Corto Maltese. Cush, postać z Etiopików, pojawia się w Skorpionach i dostarcza informacji o losach Corto Maltese który miał zaginąć podczas wojny domowej w Hiszpanii. Przede wszystkim jednak Koinsky, główny bohater komiksu ma wiele wspólnego z tytułowym marynarzem z najbardziej znanego cyklu Pratta. Skorpiony Pustyni to jednak przede wszystkim seria przygodowa z wartką akcją umiejscowioną od Libii poprzez Egipt i Sudan aż po Etiopię i Somalię.

skorpiony

Porucznik Koinsky, były oficer polskiej kawalerii po klęsce wrześniowej ucieka z kraju przez Rumunię i wstępuje do brytyjskiej Armii Nilu gdzie zostaje członkiem Long Range Desert Group, specjalnego oddziału rozpoznawczego Brytyjskiej Armii działającego na Saharze podczas II wojny światowej. Komiks Skorpiony Pustyni zaczyna się mocnym akcentem, w pierwszej opowieści jest sporo walki, zasadzek, szpiegów i zmian lokacji, co powinno zadowolić fanów opowieści wojennych. Stopniowo jednak i niemal niedostrzegalnie z początku, historia zmienia ton, sceny akcji pojawiają się coraz rzadziej a komiks dryfuje w stronę opowieści obyczajowej, skoncentrowanej na ludziach, ich życiu, marzeniach i tym jak wojna na nie wpływa. Ostania opowieść z serii, Brise de Mer, jest najdłuższą i chyba najciekawszą z nich. Koinsky okazuje się być nie główną postacią ale jednym z wielu bohaterów opowieści skonstruowanej dużo precyzyjniej niż wydawałoby się czytelnikowi pobieżnie czytającemu cały cykl.

skorpiony 2

Główny bohater oddziela się od swojego oddziału i aż do zakończenia opowieści daje się nieść dość przypadkowym kolejom losu które rzucają go z Libijskiej pustyni aż na wybrzeża Somalii. Na swojej drodze napotyka żołnierzy każdej niemal nacji, Włochów, Francuzów, Arabów czy Anglików, wojna zostaje jednak zepchnięta w komiksie na drugi plan, choć nie przestaje wywierać wpływu na losy bohaterów Skorpionów Pustyni. Niemal każda z postaci pojawiających się na kartach komiksu jest sportretowana ze swobodą i talentem do jakiego przyzwyczaił nas Pratt w dojrzałym okresie swojej twórczości. Paradoksalnie, do końca komiksu postacią która zdaje się zachowywać przed czytelnikiem najwięcej tajemnic jest sam Koinsky. Pratt pokazuje jego charakter we fragmentach, podając kolejne informacje bardzo oszczędnie, powoli budując jego postać. Z tego co widzimy w Skorpionach, gdyby Pratt mógł poświęcić tej postaci tyle samo uwagi co Corto Maltese powstałaby postać równie fascynująca dla czytelników. Niestety, od początku lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku jego czas został niemal całkowicie zawłaszczony przez pracę nad serią Corto Maltese. Charyzmatyczny i tajemniczy, z blizną na policzku której historię poznalibyśmy zapewne w którejś z kolejnych opowieści cyklu, porucznik Koinsky jest jednocześnie bohaterem i komentatorem opowieści.

skorpio

Oprócz wciągającej choć z biegiem kolejnych historii spowalniającej akcji oraz ciekawych i angażujących czytelnika postaci podstawowym atutem Skorpionów Pustyni jest egzotyczna i drobiazgowo przedstawiona sceneria i tło akcji komiksu. Urodzony we Włoszech Hugo Pratt od 1937 roku przebywał wraz z ojcem we Włoskiej Abisynii podbitej przez Mussoliniego w 1935 roku. Tam też był świadkiem zmagań oddziałów włoskich i brytyjskich w latach 1940-41. Po zdobyciu Abisynii przez oddziały brytyjskie znalazł się w obozie internowania gdzie zafascynował się umundurowaniem i wyposażeniem brytyjskich oddziałów kolonialnych. Ta fascynacja jest widoczna w Skorpionach Pustyni gdzie pojawiają się najróżniejsze jednostki kolonialne Francji, Włoch czy Wielkiej Brytanii. Przez karty komiksu przewijają się żołnierze i oficerowie włoskich czy francuskich meharysów, południowoafrykańskich czy Hinduskich dywizji kolonialnych aż po marynarzy Kriegsmarine. Wszystkie te fascynacje Pratta i jego inspiracje są doskonale zaprezentowane w kilkudziesięciu stronicowym wstępie do wydania zbiorczego Skorpionów Pustyni wydawnictwa Casterman.

Gli-Scorpioni-del-deserto-1975-prova

Graficznie Hugo Pratt niczym w Skorpionach Pustyni nie zaskakuje. Każdy kto zna jego twórczość wie że należy się spodziewać uproszczonego a jednak wyrafinowanego rysunku z tłami ograniczonymi od niezbędnego minimum. W Skorpionach Pratt jest jeszcze oszczędniejszy graficznie, sprowadzając niektóre postaci poprzez graficzne uproszczenie do karykatury.

skorpiony brise

Ostatnia nowela cyklu, Brise de Mer, zamyka pewien etap opowieści ale nie kończy jej definitywnie. Koinsky wciąż próbuje powrócić do swojego oddziału od którego został odseparowany niemal na początku opowieści i całkiem możliwe że dalszy ciąg był w planach autora na co wskazuje przede wszystkim to jak budowana była postać głównego bohatera i nowelowy charakter opowieści. Sam Pratt jednak nigdy już nie powrócił do Skorpionów Pustyni chociaż po jego śmierci dwukrotnie próbowano kontynuować komiks. Najpierw scenarzysta Pierre Wazem, rysownik i scenarzysta pochodzący ze Szwajcarii i znany między innymi ze stworzonej wraz z Frederikiem Peetersem Komy, stworzył dla wydawnictwa Castermann jeden tom Skorpionów Pustyni zatytułowany Le Chemin de fièvre. Później para włoskich twórców komiksowych, Matteo Casali i Giuseppe Camuncoli, stworzyła kolejny tom. Trudno mi powiedzieć jak prezentowała się jakość tych komiksów jako że z zasady unikam tego typu kontynuacji autorskich serii, jednak tom autorstwa Pierre Wazema został nagrodzony na festiwalu komiksowym w Genewie. Z drugiej jednak strony, z tego czy innego powodu, nie powstają kolejne tomy kontynuacji.

skorpiony kolor fanfulla

Skorpiony Pustyni to jeden z najciekawszych komiksów Hugo Pratta, stawiałbym go na równi z jego sztandarową serią Corto Maltese z którą dzieli wiele wspólnych cech. Połączenie wartkiej akcji, egzotycznych scenerii i przede wszystkim ciekawych postaci to mieszanka która doprowadziła do powstania naprawdę dobrego komiksu przygodowego który każdy fan powinien poznać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s