Don Lawrence – Powstanie i upadek Imperium Trygańskiego

Zanim zajął się ilustrowaniem Storma, Don Lawrence zdobył niejaką popularność rysując dla prasy serię SF wzorowaną wyraźnie na Flash Gordonie a zatytułowaną The Rise and Fall of Trigan Empire. Ilustracje Don Lawrence’a do tego komiksu, realistyczne i szczegółowe a jednocześnie pełne fantastycznych stworów i pojazdów, są niewątpliwym atutem tej opowieści. Scenariusz to już całkiem inna historia.

trigan-panorama

Powstanie i upadek Imperium Trygańskiego to seria komiksowa która ukazywała się w magazynie Look and Learn przeznaczonym dla chłopców. Scenariusze opowieści tworzył Mike Butterworth, związany z wydawnictwem Fleetway, bardzo aktywnym na polu komiksowym. Za stronę graficzną cyklu odpowiadał, między innymi, Don Lawrence, dla którego praca nad serią była wielkim krokiem ku popularności wśród czytelników.

Akcja komiksu rozpoczyna się na współcześnie na Ziemi, na której rozbija się statek kosmitów. Cała załoga jest martwa ale na pokładzie znaleziono kroniki zapisane w nieznanym języku. Po wielu latach udaje się je odcyfrować a zapiski okazują się historią zamieszkałej planety Elekton i powstałego na niej Imperium Trygańskiego aż do jego upadku. Po tym jak opowieść ta pojawia się w pierwszej historii cyklu, w kolejnych poznajemy dzieje tytułowego imperium, jego władcy i założyciela Trigo oraz kilku innych postaci przewijających się regularnie przez karty komiksu.

trigan-1

Same historie mają charakter wybitnie przygodowy, mieszając wątki SF z Fantasy, w stylu przywodzącym na myśl serię Flash Gordon Alexa Raymonda. Wizualnie jak i scenariuszowo widać wiele podobieństw w obu komiksach, w wyglądzie statków kosmicznych i pojazdów, fantastycznych zwierząt i potworów, łączeniu elementów średniowiecznych i antycznych z nowoczesnymi. Imperium Trygańskie jest jednak dużo bardziej otwarte w swoich zapożyczeniach z historii Rzymu. Historie opowiedziane w komiksie są dość sztampowe, pełne przygód, bitew, spisków, pojedynków i wypraw w nieznane. Pojawiają się tam wątki znane z SF,jak inwazje kosmitów czy inne zagrożenia przybywające z kosmosu. Cała opowieść ma charakter przygodowy i jest skierowana wyraźnie do chłopców w wieku do 12 lat. Nie ma w niej absolutnie żadnych aluzji do erotyki, faktycznie w komiksie nie pojawiają się niemal postacie kobiece, poza sporadycznie występującą Salvią. Głównymi bohaterami opowieści są władca imperium Trigo i jego bratanek Janno, wspomagani często przez brata Trigo, Braga i naukowca Perica oraz sporadycznie pojawiającą się na kartach opowieści jego córkę, Salvię.trigan-3

Historie komiksowe zebrane w serii są czysto rozrywkowe, trudno w nich odnaleźć głębsze treści ale trzeba przyznać że sprawdzają się nieźle jako rozrywka. Każda z historii, nawet jeśli prawdziwą rzadkością jest w niej oryginalność, jest dobrze skonstruowana, ma wartką wciągającą akcję, wydarzenia następują szybko po sobie a rozwiązania są zawsze zadowalające dla czytelnika. Komiks ma wiele wad charakterystycznych dla długich serii gazetowych, bohaterowie nie rozwijają się w trakcie historii, pozostają tacy jakimi zostali zdefiniowani na początku historii. Sama historia nie rozwija się też fabularnie, poszczególne opowieści są jedynie luźno powiązane ze sobą. Trudno też o jakieś napięcie czytelnicze czy niepewność, i tak przecież wiemy w głębi duszy że wszystkie przygody skończą się szczęśliwie dla głównych bohaterów. Schematyczność postaci i scenariusza to spora wada tej serii.Bohaterom brakuje też osobowości i charakteru, są zbiorem cech i stereotypów z opowieści przygodowej niż żywymi ludźmi, trudno się z nimi identyfikować. Dlatego komiks odbiera się na poziomie rozrywkowym a każdy odcinek zapomina natychmiast po przeczytaniu.

Mimo tego że komiks uchodzi za bardzo popularny w Anglii trudno dostać angielsko języczne kompletne wydanie serii. Inaczej sprawa ma się w Europie, gdzie ciągle dostępne są wydania hiszpańskie i włoskie. Te ostatnie zostało opublikowane przez DeAgostini, najpewniej jako kolekcja kioskowa co samo w sobie świadczy o popularności komiksu. Wydania te obejmują jednak jedynie odcinki zilustrowane przez Don Lawrence’a. Każdy któremu podoba się Storm z jego retro rysunkami i historią oraz charakterystycznym stylem ilustracji Don Lawrence’a z pewnością pokocha The Rise and Fall of Trigan Empire. Trudno emocjonalnie zaangażować się w tą historię ale traktowana jako rozrywkowa seria dostarcza niezłej zabawy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s