Sergio Toppi – Tanka

Wśród dzieł Sergio Toppiego znajdziemy opowieści najróżniejszej jakości, lepsze i gorsze, ale zbiór zatytułowany Tanka zawierający komiksy których akcja osadzona jest w Japonii epoki feudalnej to jedna z bardziej udanych kolekcji autora. Historie, jak przystało na dzieła mistrza krótkiej formy są nowelkami, powiązanymi ze sobą jedynie tematyką i miejscem akcji.thanka-samourai

Sergio Toppi to nie jest nazwisko nieznane czytelnikom w Polsce, kilka jego komiksów opublikowano w naszym kraju. Najbardziej znany to oczywiście wydane przez Egmont Opowieści Szeherezady. Ponadto w 2007 Salwator opublikował zilustrowaną przez rysownika biografię Jana Pawła II. Niedawno dołączył do tych publikacji album Magia i Miecz wydany przez wydawnictwo Znakomite. I jeżeli biografia papieża jest niekoniecznie reprezentatywnym przykładem zainteresowań rysownika – chociaż narysował on kilka komiksowych biografii postaci historycznych, takich jak Archimedes, Czyngis Chan czy Fryderyk II Hohenstauf – to zbiorek Magia i Miecz jest kolekcją najbardziej charakterystycznych dla twórczości Toppiego opowieści komiksowych.

tumblr_m6islzqgzq1qzekceo1_1280

Tanka to tradycyjna japońska forma poetycka bardzo popularna w tym kraju a Toppi wykorzystuje początek znanego poematu z X wieku jako wstęp do tytułowej historii zbioru. Opowieść o księżniczce w opuszczonym i zniszczonym zamku czekającej na powrót ostatniego wiernego samuraja przypomina bardziej baśń niż komiks przygodowy czy historyczny. Atmosfera grozy, oczekiwania i rozwiązanie historii w tej nowelce nie mają nic wspólnego z realizmem opowieści historycznej. To najlepsza z historii zawartych w tym zbiorze. W prostej opowieści Toppi potrafi zawrzeć komentarz do wielu uczuć i prawd, niewymuszenie i swobodnie, co nie zdarza się często, nie tylko w komiksie.

5aa433fb46f95cdcb1d46c4636db2e02

Pozostałe nowelki niewiele ustępują jakością tytułowej, może poza dość słabym i płytkim Ogari 1650. Una Spada Per Kimura (Miecz dla Kimury) to najdłuższa w zbiorku historia o władzy, zdradzie i honorze, w najlepszych tradycjach Japonii. Mistrz miecznik wykonuje swoje dwa ostatnie miecze i wokół tej prostej historii Toppi znów osnuwa opowieść bardziej skomplikowaną niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka. Sato  z kolei to historia Yoritomo, największego samuraja w historii Japonii, który porzuca swój zawód by zostać rolnikiem.

tanka-2Najlepsze opowieści zbiorku powstały na podstawie przeczytanych przez Toppiego historii i legend japońskich, są proste ale traktują o poważnych i skomplikowanych sprawach. Nie są, jak wiele legend czy baśni, odkrywcze. Ich morał znamy z wielu innych opowieści przekazywanych od czasów starożytnych poprzez średniowiecze aż po współczesne ich reinterpretacje. Niemniej trzeba oddać Toppiemu że potrafił trafnie wybrać historie do zilustrowania. Nowelka Ogato różni się od pozostałych tym że wydaje się nie mieć pierwowzoru w legendach a jest wytworem wyobraźni samego rysownika. Jej scenariusz, łączący historię o wykorzystanym i wyszydzonym samuraju z zrzuceniem bomby atomowej na Hiroshimę, odstaje jakościowo od pozostałych opowieści. Po raz kolejny potwierdza się że Toppi doskonale potrafił wybierać historie do zilustrowania lecz kiedy sam tworzył oryginalne opowieści efekt nie był nadzwyczajny.

Cały album został zilustrowany w czerni i bieli, jak większość prac Toppiego. I są to jak zwykle bardziej zbiory ilustracji niż rasowy komiks. Album Tanka to całkiem dobry zbiorek, z trzema doskonałymi opowieściami, na cztery zawarte w albumie co jest niezłym wynikiem. Album który koniecznie powinni poznać fani rysownika, szczególnie ci którym przypadły do gustu Opowieści Szeherezady. Nawet w gorszej scenariuszowo opowieści Ogato 1650 ilustracje są na zwykłym dla Toppiego, czyli wysokim poziomie. A i miłośnicy klasycznych filmów samurajskich znajdą tu coś dla siebie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s