LDB

Życie codzienne szmacianej lalki.

file_182401_0_lildepressedboy658
Little Depressed Boy to komiks obyczajowy, historia typowego współczesnego młodego chłopaka wchodzącego w dorosłość ze wszystkich z tym związanymi problemami i radościami, choć tych ostatnich jest zdecydowanie mniej, bo tytuł w końcu do czegoś zobowiązuje. LDB, jak zazwyczaj jest przedstawiany główny bohater to typowy przeciętniak, trochę fajtłapa i fan popkultury. Na początku serii LDB jest w tej fazie życia kiedy nie myślimy jeszcze poważnie o przyszłości, wypłata jest traktowana jak większe kieszonkowe, przepuszczane na książki, komiksy, płyty i koncerty. I tak właśnie wygląda życie LDB, między grami komputerowymi, komiksami i spotkaniami z najlepszym kumplem, Drew.

littlle depressed boy cussack

Nawiązania popkulturowe są częste w LDB.

Ważną częścią opowieści są perypetie sercowe LDB, który jest niepewny siebie, niezręczny i zagubiony w kontaktach z dziewczynami, co oczywiście prowadzi do częstych nieporozumień. Ale w opowieści ważne są też inne elementy, jak przyjaźń, praca i poszukiwanie celu w życiu. Nie ma w komiksie żadnych fajerwerków narracyjnych, akcja posuwa się spokojnie, niespiesznie do przodu. Wyjazd na koncert może zająć cały album, choć w tle oczywiście dzieją się inne, ważne rzeczy. Można też poznać codzienność życia w Ameryce, nie tej mitycznej, ale zwyczajnej, gdzie pracuje się za minimalną stawkę w pracy której się nienawidzi i gdzie wszyscy tobą pomiatają a zdarzają się jeszcze poważniejsze problemy. Ale, wbrew pozorom, komiks wcale nie jest pesymistyczny, pokazuje że nawet w życiu kogoś takiego jak LDB są też dobre strony i że każdy znajdzie w końcu swoje miejsce i kogoś kto go zrozumie. W komiksie ważne są też nawiązania popkulturowe i portret środowiska fanów muzyki czy komiksów.

ldb
Co najważniejsze, historia, chociaż pozornie tak prosta i zwyczajna, cały czas trzyma w napięciu, przez każdy album kibicujemy głównemu bohaterowi i utożsamiamy się z nim, wbrew a może właśnie dlatego że jest szmaciana lalką w świecie jak najbardziej realistycznie narysowanych ludzi. Nie będę roztrząsał powodów dla których scenarzysta i rysownik zdecydowali się na taki zabieg. Część opowieści jest oparta w luźny sposób na przeżyciach scenarzysty i może taka depersonalizacja głównego bohatera pomogła mu w pisaniu historii. Shaun Steven Struble, scenarzysta i kolorysta serii, wraz z rysownikiem, Sina Grace, i przy współudziale licznych artystów gościnnie przykładających rękę do rysowania serii stworzyli świetną opowieść, współczesną, jednocześnie prawdziwą i optymistyczną, bardzo kameralną, rozgrywającą się głównie w Amarillo, w Teksasie. Sytuacje w jakich znajduje się co i raz główny bohater są zwyczajne, każdy z nas doświadczył podobnych w swoim życiu. Jedyny minus komiksu to dość powolny cykl powstawania nowych części. Oprawa graficzna komiksu jest w zasadzie realistyczna, z lekkimi zwrotami ku grotesce i często zredukowanym tłem.

LDB8
Jak dotąd ukazały się cztery wydania zbiorcze cyklu, plus album zerowy, przeznaczony jednak głównie dla prawdziwych fanów serii. Piąta odsłona przygód LDB, Supposed to be here, too ukazuje się aktualnie w formie zeszytowej. Wiadomości na temat serii można śledzić na bierząco na poświęconej jej stronie internetowej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s