Komiks – co we Francji Piszczy IV

Kolejna porcja wieści z Francji, obejmujących spory okres, więc raczej pobieżnych.
Na początek informacja może niekoniecznie stricte z rynku frankofońskiego, ale też interesująca. Przeglądając zapowiedzi Amazon.co.uk na przyszły rok trafiłem na publikację planowaną na sierpień przyszłego roku: Wydawca Fantagraphipcs, autorzy Hector German Oesterheld i Francisco Solano Lopez, The Eternonaut, 372 strony. Wygląda na to że świat doczeka się pierwszej angielskojęzycznej edycji oryginalnego Eternauty.

eternonaut


Z rynku frankofońskiego doszła nas tez kolejna wieść, i chociaż minął już jakiś czas od jej ogłoszenia to w Polsce nie natrafiłem na żadne info na ten temat. Ale może to po prostu kwestia tego że Corto Maltese nie przyjął się nad Wisłą tak dobrze jak w innych krajach. Za to Blacksad przyjął się rewelacyjnie więc może teraz, kiedy scenarzystą nowej kontynuacji został Juan Diaz Canales, scenarzysta przygód tego czarnego kota,  Corto Maltese też dostanie szansę. Rysunkami do nowej wersji zajmie się Ruben Pellejero. Nowy Corto, którego publikacja jest planowana na drugą połowę 2015 roku, będzie najprawdopodobniej opowiadał historię osadzoną w okresie 1905 – 1913, pomiędzy albumami Młodość Corto Maltese Ballada słonego morza.
Z innych aktualności, zbliża się wielkimi krokami 42 już festiwal komiksowy w Angoulême który odbędzie się między 29 stycznia a 1-szym lutego 2015 roku. Bill Watterson nie pojawi się na imprezie ale będzie tam można obejrzeć wystawę poświęconą jego twórczości. Twórcy tacy jak Jack Kirby, Jirô Taniguchi czy Mezzo (Pascal Mesemberg). Oprócz tego na festiwalu pokazana zostanie również ekspozycja poświęcona Muminkom czy scenarzyście komiksowemu Fabienowi Nury, znanemu między innymi z serii W.E.S.T. czy Pewnego razu we Francji.
Teraz zaś tradycyjnie można spojrzeć na to co ukazało się czy też ma ukazać się w najbliższym czasie w największych wydawnictwach. Na początek Casterman, gdzie ukazał się kolejny album z pracami twórców Mrocznych Miast. Revoir Paris przedstawia wizje futurystycznego Paryża z 2156 roku.

rev paris 2 revoir paris

Enki Bilal wydał trzeci już z kolei album z trylogii rozpoczętej przez Animal’z, zatytułowany La Couleur de l’air , Kolor Powietrza. Tym razem akcja rozgrywa się na pokładzie sterowca z jego dziwaczną załogą i ładunkiem odpadów radioaktywnych i takiejże broni. Liczący 96 stron album ukazał się 22 października tego roku.

9782203033092
Piętnastego zaś października zakończył się cykl komiksowy Skład Główny, liczącym 128 stron tomem 9, zatytułowanym Notre Dame des lacs.
Największą niespodzianką od wydawcy jest jednak zakończenie cyklu Zabójca wraz z 13 tomem, zatytułowanym Lignes de fuite (Drogi ucieczki). Poprzednie dwa cykle zamknęły się w pięciu tomach każdy a teraz cała seria zostaje zamknięta na numerze trzynastym. Zabójca musi zdecydować o tym jak będzie wyglądało jego dalsze życie, a wszystko to ma się rozstrzygnąć na Ziemi Ognistej.

9782203062108
W Delcourt nie działo się zbyt wiele, kolejny, siedemnasty już tom Armady – Grands froids ukazał się 24 września. Komiks wraca do swoich korzeni, dosłownie i w przenośni, ponieważ Navis wraca na planetę Trjj 68 aby wykonać misję bardzo przypominającą jej przygody z wczesnych albumów serii.
Turf, po krótkim interludium w którym zajął się codziennością Francuskiej prowincji zmagającej się z nowo otwartym objazdowym sex-shopem w Magasin Sexuel 1 i 2, wraca do swojej ulubionej groteski połączonej z fantastyką w Le Voyage improbable – Première partie. W tym komiksie latarnia morska z kilkoma osobami na pokładzie zostaje przypadkowo wystrzelona w przestrzeń kosmiczną.

9782756020969v
Alain Ayroles (sc) i Jean-Luc Masbou 9rys) wracając do świata muszkieterów w swojej sztandarowej serii płaszcza i szpady na wesoło, De Cape et de Crocs. Tom 11 nosi tytuł Vingt mois avant i opowiada dzieje jednej z pobocznych postaci cyklu, królika Euzebiusza.

W Le Lombard seria Krucjata doczekała się już 8 tomu, zatytułowanego Le Dernier Souffle (Ostatnie tchnienie). I sądząc z opisu będzie to zamknięcie cyklu, a przynajmniej wielu wątków. Album ukazał się 10 października. Przykładowe plansze komiksu można znaleźć pod tym adresem.

Na styczeń zaś zapowiedziany jest kolejny komiks Hermanna. Western Sans Pardon jest tradycyjnie już napisany przez syna rysownika, Yvesa H. Przykładowe plansze tutaj.

Sans Pardon

Glenat 14 stycznia publikuje trzeci tom serii Silas Corey, zatytułowany Le Testament Zarkoff część pierwsza z dwóch.

W tym samym miesiącu ukaże się też wydanie zbiorcze serii fantasy Juana Gimeneza, Moi Dragon. Niemal dwieście stron opowieści graficznej mistrza fantastyki. Tutaj można znaleźć przykładowe plansze.

501 MOI DRAGON[BD].indd

15 października ukazał się komiks będący efektem współpracy A. Jodorowky’ego i Georgesa Bessa, La légende du lama blanc – Tome 1 La Roue du temps (Legenda Białego lamy tom pierwszy Koło czasu) Jest to powrót pary twórców oryginalnego Białego Lamy do świata komiksu, z akcją przeniesioną w lata pięćdziesiąte dwudziestego wieku, czasy inwazji chińskiej na Tybet. Jest to też drugie podejście do rozwinięcia świata Białego Lamy, po tworzonej samodzielnie przez Bessa serii Pema Ling, opowiadającej losy jednej z pobocznych postaci oryginalnego cyklu. Całość wydaje się jednak wymęczona a pomysł wracania do dawnej serii niepotrzebny. Chociaż podejrzewam że wszystko będzie lepsze od Pema Ling. Przykładowe plansze komiksu dostępne tutaj.

1572_rot_preview

Wydawnictwo Vents D’Ouest powraca do starej serii, znanej również w Polsce z wydań Komiksu Fantastyki i Amberu, czyli Kryształowej szpady,/ Kryształowego miecza. Album Le Monde de l’Épée de Cristal – Zorya la noire – Tom pierwszy nie jest jednak tworzony przez Crisse’a  ale parę bliżej mi nieznanych twórców, Sylvię Douyé (sc) i Fabio Lai (rys). 501 MONDE DE L_EPEE DE CRISTAL T01[VO].indd

W sumie nie wiem co myśleć o tym komiksie, takie odcinanie kuponów od starych wydań robi się męczące i chyba psuje rynek, tak samo jak ciągnięcie bez końca serii które już się wyczerpały. Tym którzy nie czytali całości Kryształowej Szpady odradzam też czytanie opisu komiksu na stronie wydawcy, bo zawiera spore spojlery, w sumie sam tytuł to już spoiler. Akcja komiksu rozgrywa się 200 lat po wydarzeniach z oryginalnej serii. Całość, sądząc po napisie na okładce zaplanowano na trzy tomy.Przykładowe plansze tutaj.

Z innych publikacji, Vents D’Ouest wydało komiksowy kryminał o zemście i zdradzie do scenariusza Pascala Rabaté, zilustrowany przez Sébastiena Gnaediga zatytułowany Ligne sale (Brudy). Ponad sto stron komiksu w czerni i bieli, przykładowe plansze na tej stronce.

Zaledwie parę tygodni temu ukazał się również piaty już z kolei tom cyklu Le Grand Mort zatytułowany Panique, z Vincentem Mallié jako ilustratorem i Jean-Blaise Djianem wspierającym Loisela przy tworzeniu scenariusza. Plansze tutaj.

Couv_228474

W wydawnictwie Gallimard ukaże się w styczniu przyszłego roku kolejny komiks twórcy znanego z takich dzieł jak Uzbrojony ogród czy Rycerze św. Wita, czyli Davida B. Album zatytułowany Hâsib et la Reine des serpents ma być pierwszą częścią serii opartej na Baśniach tysiąca i jednej nocy.
Mosquito kontynuuje publikację prac włoskich rysowników, przede wszystkim Sergio Toppiego. Tym razem wydano Chapungo, zbiór trzech opowieści rozgrywających się w Ameryce Południowej.

Chapungo-couv
Lewis Trondheim nie zmniejsza tempa i opublikował już siódmy tom cyklu Ralph Azham, zatytułowany Une fin à toute chose. Tytułowy bohater wciąż ściga Vom Syrusa i sprzymierza się z królem by go w końcu pokonać. Przykładowe plansze z albumu dostępne są tutaj.

ralph az

Świąteczne wydanie magazynu Zoolemag poświęcone jest w dużej mierze serii XIII z okazji trzydziestolecia jej powstania. Wydawca komiksu zdradza nieco informacji na temat przyszłości cyklu i kulisów decyzji wydawniczych dotyczących serii. W spin offie XIII Mystery do pisania scenariusza ma wrócić Jean VanHamme, ma on napisać scenariusz do numeru trzynastego cyklu XIII Mystery. Nowe tomy głównej serii koncentrują się na wyjaśnianiu przeszłości XIII a także jego walce z kolejnym spiskiem na najwyższym szczeblu władzy w USA,. Wydawnictwo rozważa różne opcje kontynuacji serii, bierze pod uwagę zastąpienie obecnej pary twórców (Sente-Jigunov) innymi czy też stworzenie nowego cyklu z zupełnie innymi twórcami, coś w rodzaju restartu serii w stylu amerykańskiego mainstreamu, jak restarty uniwersów Batmana czy Supermana. W każdym razie nie ma w planach rychłego zakończenia serii.

Reklamy

2 thoughts on “Komiks – co we Francji Piszczy IV

  1. Zawsze myślałem że „Animal’z” i „Julia&Roem” to dylogia, a tu taka niespodzianka. Ciekawe kiedy nasz Egmont na to zareaguje? Dość zaskoczyła mnie też informacja o „Zabójcy”… Dla nas w Polsce to może i lepiej, bo im krótsza seria tym większa szansa na jej dokończenie;) Piszę tak, bo cały czas mam nadzieję że Taurus jednak będzie kontynuował tą serię.

    • Bilal lubi trylogie nie od dziś, więc to pewnie nie powinno być żadne zaskoczenie a co do Zabójcy to chyba Taurus planował drugi cykl na ten rok? Też się zdziwiłem zakończeniem na trzynastym tomie ale może to i lepiej, ostatnio frankofońskie serie cierpią na poważną przypadłość, nie kończą się na czas i potem musimy znosić albumy które tylko kalają dobre imię serii, jak Thorgal, żeby daleko nie szukać. Poza tym trzeba podchodzić z rezerwą do ogłoszeń o definitywnym zakończeniu serii, Armada też miała się skończyć parę tomów temu. Chyba że w trzynastym tomie Zabójca zginie, kto wie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s