Trochę historii – Un Uomo un’Avventura

Komiks włoski kojarzy się zazwyczaj z dwoma nurtami, z masowymi produkcjami sprzedawanymi w kioskach, pulpowymi westernami czy horrorami. Ale też z mistrzami komiksu jak Crepax, Pratt, Battaglia czy Manara. Co mogło wyniknąć z połączenia tych nurtów? Nie jesteśmy skazani na domysły. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku wydawnictwo Bonelli (jako l’Editoriale Cepim) opublikowało serię Un Uomo un’Avventura (Człowiek-Przygoda), która połączyła te dwie dość odległe dziedziny komiksu.

bannerprogettouuua500

Była to seria nietypowa, ze względu na tematykę jak i jakość wydania. Cykl miał być prestiżowy, wydany w twardych okładkach, formacie A4 a albumy liczyły około 46 stron, jak w standardowych produkcjach francuskich. Jednak podstawą ekskluzywności serii były osoby twórców, którymi byli najwybitniejsi rysownicy włoscy. Efekt końcowy nie był chyba jednak całkowicie po myśli wydawcy bo inicjatywa jak dotąd się nie powtórzyła. Zaryzykowałbym bym twierdzenie ze względna klęska pomysłu miała sporo wspólnego z samą ideą użycia najwybitniejszych rysowników. Jak można się domyślić najwybitniejszy rysownik nie zawsze jest też takim scenarzystą. A właśnie na poziomie scenariusza komiksy cyklu pozostawiały najwięcej do życzenia. I mimo tego że komiks we Włoszech ciągle jest obecny w kioskach to nie ma w nich komiksów bardziej ambitnych.

100_1831

Komiks włoski trzyma się mocno w kioskach.

Cały cykl zamknął się w trzydziestu pełno kolorowych albumach, w twardej oprawie, opublikowanych między 1976 a 1980 rokiem. Wśród rysowników którzy wzięli udział w projekcie byli między innymi: Guido Crepax, Milo Manara, Dino Battaglia, Attilio Micheluzzi czy Guido Buzelli. Pierwszym albumem w cyklu był zilustrowany przez Sergio Toppiego L’uomo del Nilo. Toppi zresztą stworzył jeszcze kilka innych albumów cyklu. Motywem przewodnim serii była przygoda w różnych jej odcieniach i pod różnymi szerokościami geograficznymi. To był temat wymarzony dla wielu z biorących w jej tworzeniu artystów, którzy są uznawani za mistrzów tego gatunku. Toppi czy Pratt zdobyli i ugruntowali swoją sławę tworząc tego typu historie. I tutaj też dostarczają dzieła w swoim stylu. Pratt umieścił w cyklu trzy swoje komiksy, były to L’uomo del Grande Nord , opublikowany we Francji jako Jesuit Joe a później pod oryginalnym tytułem L’Homme du Grand Nord (Człowiek północy), L’uomo del Sertao, opublikowany jako La Macumba du Gringo przedstawiający dalsze losy jednej z postaci przewijających się przez przygody Corto Maltese. L’uomo dei Caraibi wydany jako L’Homme des Caraibes czy L’uomo della Somalia znany we Francji jako A l’ouest de l’Eden.

scansione0011
Seria jako taka nigdy nie doczekała się reedycji, ani we Włoszech ani w żadnym innym kraju. Jednak ponieważ biorący w tym przedsięwzięciu artyści należeli i wciąż należą do czołówki światowego komiksu to dzieła należące do serii ukazały się w tłumaczeniach w różnych wydawnictwach francuskich. Dargaud opublikował komplet albumów Hugo Pratta, wraz z edycjami wielu jego innych dzieł, aczkolwiek często ze zmienionymi tytułami. Późniejsze reedycje Castermana mają już tytuły przetłumaczone literalnie z języka włoskiego. Wydawnictwo Dargaud zaczęło wydawanie serii jako całości ale zrezygnowało po kilkunastu albumach autorstwa Toppiego, Manary, Crepaxa i innych. Albumy innych twórców ukazały się u różnych wydawców, w różnych seriach wydawniczych. Wydawnictwo Mosquito, które koncentruje się na wydawaniu twórców pochodzących z Włoch, ma w swoim katalogu kilku artystów którzy tworzyli dla tej serii i zdążyło już opublikować niektóre z albumów które się w niej ukazały. Są to dzieła między innymi Micheluzziego czy Battaglii.

Battaglia

Dino Battaglia – Człowiek z Nowej Anglii (L’uomo del New England)

Cykl prezentował się, przynajmniej w teorii, bardzo dobrze. Nie okazał się jednak bezwzględnym sukcesem. Powodów mogło być wiele, podstawowym jednak jest zapewne fakt że całość projektu oparto jedynie na rysownikach, bez udziału scenarzystów. Poza tym projektowi mogła zaszkodzić epizodyczność serii, każdy album opowiadał zamkniętą historię podczas gdy np. Hugo Pratt jest najbardziej znany ze swojej serii Corto Maltese gdzie mógł budować atmosferę opowieści na przestrzeni wielu albumów. Wielu twórców, takich jak Dino Battaglia również było znanych bardziej ze swoich zdolności ilustratorskich niż scenariuszowych. O ile można mieć wątpliwości co do jakości scenariuszy, graficznie wszystkie albumy serii prezentują się zawsze świetnie. Tematyka komiksów była bardzo zróżnicowana od przygodowej do kryminalnej, szerokie było również spektrum geograficzne na którym rozgrywała się akcja komiksów, obejmując niemal wszystkie kontynenty Ziemi.

Pełna lista autorów i ich dzieł w serii Un Uomo un’Avventura
1 L’uomo del Nilo Sergio Toppi
2 L’uomo dello Zululand Gino D’Antonio
3 L’uomo della Legione Dino Battaglia
4 L’uomo dei Caraibi Hugo Pratt
5 L’uomo del deserto Ferdinando Tacconi
6 L’uomo del Klondike Alarico Gattia
7 L’uomo del Messico Sergio Toppi
8 L’uomo di Pechino Renato Polese
9 L’uomo del Texas Aurelio Galleppini
10 L’uomo delle Piramidi Enric Siò
11 L’uomo di Pskov Guido Crepax
12 L’uomo di Chicago Giancarlo Alessandrini
13 L’uomo di Tsushima Bonvi
14 L’uomo del Sertao Hugo Pratt
15 L’uomo del Sud Alarico Gattia
16 L’uomo di Iwo Jima Gino D’Antonio
17 L’uomo delle paludi Sergio Toppi
18 L’uomo del Tanganyka Attilio Micheluzzi
19 L’uomo delle nevi Milo Manara
20 L’uomo della Somalia Hugo Pratt
21 L’uomo di Harlem Guido Crepax
22 L’uomo del New England Dino Battaglia
23 L’uomo del Bengala Guido Buzzelli
24 L’uomo di Canudos Jô Oliveira
25 L’uomo di Cuba Fernando Fernandez
26 L’uomo del Khyber Attilio Micheluzzi
27 L’uomo delle Filippine Ivo Milazzo
28 L’uomo del Grande Nord Hugo Pratt
29 L’uomo del Giappone Robert Gigi
30 L’uomo di Rangoon Ferdinando Tacconi

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s