Komiks – co we Francji piszczy III

Okładka pierwszego tomu Powstania, nowego komiksu Sowy i Gawronkiewicza który ma wydać Dupuis

Jako że nie miałem ostatnio czasu (szczerze mówiąc raczej silnej woli) żeby siąść przed klawiaturą i coś napisać więc powrót do pisania postanowiłem zacząć spokojnie, od niezobowiązującego wpisu o tym co nowego wydarzyło się komiksowo we Francji. Minęła już chwila odkąd cokolwiek skrobnąłem w tym temacie i sporo się wydarzyło w międzyczasie, więc tekst będzie pobieżny i o wielu rzeczach nie napiszę.
Nie napiszę o raporcie ACBD (l’Association des Critiques et journalistes de Bande Dessinée) i o tym że po raz pierwszy of 17 lat opublikowano we Francji mniej komiksów niż w roku poprzednim. Nie napiszę też o fali powrotów starych serii komiksowych z nowymi zespołami twórczymi. A powracają Michel Valliant czy znany w Polsce Vasco, wspomina się też co mgliście o reaktywacji Tintina. A to jedynie czubek góry lodowej.
W międzyczasie ukazało się mnóstwo komiksów, i opisanie ich wszystkich wymagałoby solidnej księgi. Zacznijmy od wydawnictwa Dargaud.

album-cover-large-22000
Leo to twórca znany w Polsce, jak i we Francji, głównie jako twórca serii komiksów SF, choć zadebiutował na rynku frankofońskim ilustracjami do westernu. Teraz oderwał się na chwilę od tworzenia tematyki podróży międzygwiezdnych i swoich sztandarowych serii by napisać scenariusz komiksu osadzonego w realiach historycznych. La Porte de Brazenac zostało zilustrowane przez Patricka Piona, jego akcja rozgrywa się w osiemnastym wieku we Francji gdzie bohater odkrywa w odludnym zamku przejście do innego wymiaru czy też czasu. Jak widać Leo nie porzucił więc całkowicie tematyki SF. Komiks ma zawierać nawiązania do opowieści Lovecrafta a w pisaniu scenariusza wspierał Leo scenarzysta Rodolphe, który współpracował z rysownikiem przy wielu z jego wcześniejszych dzieł.  Pierwsze plansze komiksu pod tym adresem.
Merwan, znany w Polsce jako współautor, wraz z Bastienem Vivesem, wydawanego przez Centralę, Za Imperium zakończył w Dargaud publikację swojej w pełni autorskiej trylogii Bel Âge, opowiadającej o przechodzeniu w dorosłość trzech nastolatek. Przykładowe plansze tutaj.
W marcu ukazał się nowy komiks do scenariusza Serge’a Le Tendre, scenarzysty W poszukiwania ptaka czasu, zatytułowany Les Vestiges de l’aube (Okruchy świtu). Komiks jest pierwszą częścią dyptyku będącego adaptacją książkowego kryminału fantastycznego opowiadającego o wampirach we współczesnym Nowym Jorku. Tematyka w połączeniu z tytułem dyptyku nie napawają optymizmem ale nazwisko scenarzysty karze się zastanowić, bo współtwórca Pelissy potrafi ciekawie pisać. Rysunki, autorstwa Frédérica Peyneta są poprawne choć bez żadnych fajerwerków.
W maju ukazał się zaś kolejny komiks do scenariusza Le Tendre, La Révolte du peuple du singe, drugi tom serii fantasy Griffe blanche. Opisy obu serii brzmią dość sztampowo, ale Le Tendre to scenarzysta który potrafi pozytywnie zaskoczyć. A grafika do tego albumu prezentuje się tak.
W tym samym miesiącu Xsavier Dorison opublikował dwa tomy trylogii komiksowej Human Stock Exchange, z założeniami świata wziętymi prosto z filmu Girl from Monday, i zapewne mnóstwa innych dzieł SF bliskiego zasięgu. W niedalekiej przyszłości, kiedy w czasie kryzysu większość przedsiębiorstw straciła wartość jest jeszcze jeden towar który utrzymał swoja cenę, to ludzie którzy są notowani na giełdzie.

sHjKttuQ8bKyEOvgWp8lfDk8sJordvwM-couv-1200
W tym samym miesiącu ukazał się także kryminał Insiders, drugi tom reaktywowanej serii autorstwa Jean-Claude Bartolla (sc) i Renauda Garretty (rys). Historie spisków i walk grup przestępczych z policją opisywane w tym komiksie są kompletnie niedorzeczne, ale czyta się to wszystko wyjątkowo dobrze. Najnowszy tom nosi tytuł Afrykański łącznik.
Wśród zapowiedzi Dargaud znajdują się komiksy Dufaux, który wraz z Munuerą powraca w drugim cyklu serii Sortileges. Niezmordowany Leo pisze scenariusz do kolejnej serii SF, Ultime frontière której pierwszy album, zilustrowany przez Icara ukaże się we wrześniu, wraz z kolejnym, trzecim tomem Survivants, narysowanym i napisanym również przez Leo.
Na październik zaś zapowiedziany jest drugi album z serii Les Voleurs de Carthage. Seria opowiada historię dwóch niezbyt rozgarniętych najemników na służbie Kartaginy którzy wchodzą w spółkę z członkinią gildii złodziei by ukraść skarb świątyni Baala. Komiks wygląda na porządną pozycję rozrywkową z ciekawymi rysunkami. Przykładowe plansze pierwszego tomu można zobaczyć tutaj.

headerorwoodgdT2

Fragment okładki komiksu Golden Dogs do scenariusza Stephane Desberga

Inny wydawca ze stajni Media Participations, Le Lombard, również nie próżnuje. Nie próżnuje też Stephane Desberg który opublikował lub opublikuje u wydawcy kilkanaście komiksów w przeciągu zaledwie kilku miesięcy. I większość z nich to nie wznowienia.
Już w czerwcu też ukaże się drugi tom komiksu Kasa La Fille de Paname, L’homme aux tatouages.

fille-paname-tome-2-l-homme-aux-tatouages
Inny album z polską tematyką, i tworzony przez Polaków, jest w zapowiedziach Dupuis, a opublikowany zostanie w serii Aire Libre 29 sierpnia. L’insurrection, Avant l’orage (Powstanie tom 1 Przed burzą) to wspólne dzieło Marzeny Sowy i Krzysztofa Gawronkiewicza. I jak znam życie to pewnie album ma już krajowego wydawcę, choć jeszcze nic o polskiej edycji komiksu nie słyszałem. Album, jak można się łatwo domyślić, opowiada historię kilkorga młodych ludzi w okupowanej Warszawie 1944 roku, na kilka tygodni czy miesięcy przed wybuchem Powstania. Przykładowe plansze tutaj.

Gallimard zaś zapowiada już w sierpniu kolejny tom Klezmerów Sfara , już piaty z cyklu a zatytułowany Kishinev-des-fous.

wika
Glenat opublikował komiks Oliviera Ledroita, specjalizującego się w komiksach fantasy. Oprócz rysowania potworów i walk jego drugą pasją są baśniowe opowieści pełne wróżek i magicznych istot. Wika jest opowieścią łączącą te tematy, z dodatkiem steampunku. Nie powiem wiele o scenariuszu, który brzmi dość banalnie, ale grafika w tym albumie jest na zwykłym dla artysty poziomie. Tutaj można znaleźć jej próbkę.
Oprócz tego Glenat opublikowało trzeci tom komiksowej space opery Juana Gimeneza, do scenariusza Richarda Malki. Tom trzeci, Neo – Sparta, to kolejna okazja dla popisów graficznych rysownika znanego z Kasty Meta baronów. Przykładowe plansze tutaj.

GAVRILO-PRINCIP_COUVE_WEB
Futuropolis opublikuje w czerwcu komiksową biografię Gavrilo Princip, l’homme qui changea le siècle, duńskiego komiksiarza Henrika Rehra. Album opowiada historię zamachowca który zabił arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie i rozpoczął wojnę światową.
Mosquito opublikowało książkę z ilustracjami Edmonda Baudoin’e do tradycyjnych pieśni neapolitańskich. Jako ilustrator Baudoin sprawdza się świetnie. Pierwsze strony albumu do podejrzenia tutaj.

napoli-couvweb
W zapowiedziach Mosquito znalazł się kolejny komiks Serpieriego, Peaux Rouges (Czerwonoskórzy) to trzeci już z kolei zbiór komiksowych nowelek osadzonych w klimatach westernowych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s