Sam and Fuzzy rozwiążą twój problem.

Nie gustuję w czytaniu komiksów z komputera czy czytnika, szczególnie jeżeli liczą one kilka tysięcy stron. Dlatego cykl Sam & Fuzzy przeczytałem w wersji papierowej. Każdy jednak kto ma chęć może przeczytać ten komiks bez konieczności wydawania nawet złotówki. Cała seria, wraz z regularnymi aktualizacjami ukazuje się bowiem w internecie trzy razy w tygodniu.

Obrazek


Niewiele jest komiksów które tak udanie łączą komiks humorystyczny z kryminalnym jak dzieje się to w przypadku Sam & Fuzzy. Sam Logan, scenarzysta i rysownik serii kładzie w pierwszym rzędzie nacisk na aspekt komediowy cyklu, traktując wątki kryminalne jako dodatek raczej niż główne danie. Seria zaczynała swoe dzieje jako stricte humorystyczna i dopiero kiedy zaczęła ewoluować ku dłuższym opowieściom pojawiły się w niej wątki kryminalne i obyczajowe, zmieniając jej charakter. Komiks jest rysowany karykaturalną, doskonale pasującą do klimatu opowieści humorystycznej kreską, z dość minimalistycznym drugim planem.

Obrazek
Opowieść relaconuje przygody przecietnego człowieka, bez specalnych talentów czy wad imieniem Sam i jego przyjaciela/sidekicka/komiksowego zwierzaka Fuzzy’ego,. Komiks ukazuje się regularnie w internecie od wielu lat i wejście w jego świat może stanowić dla nowego czytelnika nie lada wyzwanie. Na szczęście jest on podzielony na cykle z których każdy da się czytać niezależnie od poprzednich, aczkolwiek znajomość chronologicznie wcześnieszych części daje większą wiedzę na temat bohaterów, ich relacji i charakterów.

Strona Archiwum wielce ułatwia nowym czytelnikowm wejście w świat komiksu. Przedstawia ona cały dotychczasowy dorobek serii podzielony na cykle w układzie chronologicznym. Poczynając na samych początkach aż po najnowszą, wciąż aktualizowaną historię. Osobiście doradzałbym rozpoczęcie przgody z Samem i Fuzzym od cyklu Noosehead Series, pierwszego w pełni rozbudowanego fabularnie, z jasno zarysowaną intrygą. Ta opowieść jeest kwintesencją cyklu i zawiera wszystkie te elementy które definiują serię autorstwa Sama Logana. Jest tam humor, zarówno sytuacyny jak i słowny – czasem slapstickowy- ale głównie oparty na grze charakterów postaci. Charaktery te są rozbudowane i dobrze zarysowane, dające się lubić i dające autorowi pole do popisu. Jest w tym cyklu skomplikowana, wielowątkowa intryga kryminalna. Są wątki obyczajowe i obserwacje z codziennego życia. Poza tym są tam ninja, martwe gwiazdy popu, żywe gwiazdy popu, ninja, biali ninja, czarni ninja, laski, laski ninja, teorie spiskowe i kosmici – a to tylko przedsmak tego wszystkiego co pojawia się w tym komiksie.

Obrazek
Jeżeli Noosehead Series przypadnie nam do gustu można cofnąć się do poprzedzających ją historii czyli The Classic Stories a nawet Volume Zero. Volume Zero to pierwsze opowieści w których pojawią się Sam & Fuzzy, zwykle jednostronicowe żarty czy humoreski. W The Classic Stories pojawiają się zalążki dłuższej intrygi, poznajemy lepiej głównych bohaterów i ich charaktery, zawiązuje się też akcja która doprowadzi do Noosehead Series. W the Classic Stories Sam jest dość fajtłapowatym kierowcą taksówki który musi zmagać się, oprócz zwyczajnych problemów takich jak kłopoty sercowe czy brak pieniędzy z bardziej niecodziennymi wyzwaniami jak opętana przez szatana lodówka w kuchni czy mafia ninja o wymordowanie które kierownictwa zostanie w końcu oskarżony. To oskarżenie pchnie go w drogę jako uciekiniera przed policją i żądną zemsty mafią ninja co jest osią akcji Noosehead Series.      Obrazek

Po zakonczeniu Noosehead Series przygody Sama and Fuzzy’ego są kontynuowane w NMS Series która doczekała się już czwartej części i ciągle trwa. Sam & Fuzzy to przede wszystkim seria humorystyczna, z elementami obyczajowymi i kryminalnymi traktowanymi jako tło, niemniej na tyle rozbudowanymi i dopracowanymi by stanowić jej atut. Częstym problemem z komiksami humorystycznymi jest brak emocjonalne więzi z bohaterami, są oni często jedynie wehikułami dla żartów. Tutaj jest inaczej, mimo że nie można wątków kryminalnych w komiksie traktować zbyt poważnie to jednak przywiązujemy się do bohaterów, ich marzeń i słabości. W miarę trwania opowieści ważniesze stają się charaktery postaci i ich życie niż wątki humorystyczne, które jednak nie znikają, przesuwają się jednynie w tło historii. Ale każdy polubi Sama i Fuzzy’ego z własnych powodów, dla jednych ważniejszy będzie humor, dla innych watki obyczajowe czy przemiany bohaterów. Ale najważniejsze to  kliknąć na ten link i przekonać się samemu.Obrazek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s