Statek Szaleńców

 

La Nef des fous,Turf

Obrazek

Nie każdy komiks musi mówić o czymś ważnym czy poruszać czytelnika. Czasem wystarczy że dostarcza dobrej, nieskomplikowanej i niezobowiązującej rozrywki. Taki właśnie, lekki łatwy i przyjemny, choć może nie do końca, jest La Nef des Fous francuskiego twórcy o pseudonimie Turf. Spokojnym królestwem Eauxfolles (Szalonych Wód) rządzi dość niemrawo ale dobrotliwie król Klemens XVII. Oczywiście opowieść nie może się obyć bez problemów. Tutaj ich głównym źródłem wydaje się być Wielki Koordynator, który w zastępstwie dość beztroskiego władcy zarządza królestwem. Oczywiście czuje się niedoceniony i planuje, a nawet dokonuje, zamachu stanu by wreszcie oficjalnie przejąć władzę w królestwie Szalonych Wód.

Obrazek
Oczywiście nie są oni jedynymi bohaterami opowieści. W komiksie możemy też śledzić przygody królewskiego błazna czy kilku policjantów pilnujących porządku w stolicy królestwa. Większość akcji dzieje się w stolicy królestwa, choć niektóre postaci opuszczą je by udać się poza granice znanego świata i poznać tajemnicę powstania Eauxfolles. Nie akcja jest jednak tak naprawdę najistotniejsza w całym cyklu. Jest ona w zasadzie dość pretekstowa choć zbudowana sprawnie, z wieloma zaskakującymi zwrotami wydarzeń i umiejętnie budowanym napięciem.

Obrazek
Głównym atutem komiksu, i chyba podstawowym powodem jego powstania była chęć zabawy formą komiksową, przede wszystkim na poziomie graficznym. Turf używa lekko karykaturalnej ale bardzo przyjemnej dla oka kreski. Na uwagę zasługuje też kadrowanie. Turf bawi się cały czas zmieniając układ kadrów niemal ze strony na stronę. Nie ma w tym komiksie stałego układu czy liczby kadrów. Ich liczba i układ na stronie zmieniają się bezustannie. Są kadry pozbawione ramek, pojawia się też niekiedy narracja prowadzona w kadrach pionowych. Pod względem eksperymentowania z układem kadrów na planszy Turf może swobodnie konkurować z Andreasem i jego dokonaniami w Rorku. Kolory są doskonałym uzupełnieniem grafiki w komiksie. Co ciekawe oprawa graficzna jest tworzona w całości przez Turfa, od szkicu poprzez nakładanie tuszu aż po kolorowanie. Tworca jest odpowiedzialny również za scenariusz komiksu.
Co czyni ten komiks doskonałą pozycją rozrywkową to tematyka opowieści i jej osadzenie w fantastyce, a konkretniej w estetyce steampunku. Królestwo Klemensa XVII łączy elementy średniowieczne z całkiem współczesnymi jak pojazdy mechaniczne czy roboty. Scenografia komiksu jest perfekcyjnie dopracowana, wyraźnie poświęcono jej dużo uwagi. na uwagę zasłużyły też wizje fantastycznych krain poza granicami Szalonych Wód. Fabuła, aczkolwiek nie można jej wiele zarzucić jest jednak pretekstem do pokazania kunsztu grafika i do zabawy formą opowieści. Ton komiksu poważnieje dopiero w ostatnim albumie, Terminus, gdzie wyjaśnione zostaje to w jaki sposób powstał świat Eauxfolles i jakie niebezpieczeństwa mu zagrażają. Okazuje się że całym tym światem, będącym jedynie odizolowanym wycinkiem większej całości, rządzi tak naprawdę komputer przy pomocy automatów a Klemens XVII, Wielki Koordynator i inni są jedynie niewiele znaczącymi pionkami.

Obrazek
Cykl Turfa jest przede wszystkim zabawą, dla czytelnika, jak i zapewne dla samego twórcy. Grafika, kolory jak i tematyka mają za zadanie głównie dostarczenie rozrywki. Scenariusz jest dopracowany, akcja posuwa się do przodu płynnie i bez zgrzytów,chociaż jest przerywana dygresjami, żartami słownymi, graficznymi czy sytuacyjnymi. Turf jako scenarzysta sprawdza się równie dobrze jak w roli rysownika. Postacie są sympatyczne, chociaż raczej jednowymiarowe, kiedy śledzimy ich losy czujemy się z nimi związani. Komiks niekoniecznie musi mieć przesłanie, czasem dobra zabawa to wystarczający powód żeby go przeczytać. I tak jest w tym przypadku.

Oprócz głównej serii (7 tomów) cykl doczekał się też 5 albumów pobocznych (tzw. Hors Serie) opisujących postacie i historię związane z cyklem. To świadczy dobitnie o popularności komiksu.

Seria La Nef des Fous, Turf

1. Eauxfolles                            02/1993
2. Pluvior 627                          08/1994
3. Turbulences                        02/1997
4. Au turf                                 02/2001
5. Puzzle                                 04/2005
6. Les Chemins énigmatiques 02/2007
7. Terminus                             02/2009

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s