Tragedyja włoska

Puzzle Gothique, François Deflandre

Obrazek

     François Deflandre to twórca z zaledwie trzema albumami komiksowymi na swoim koncie. Ta rzadkość publikowania daje mu to jednak okazję by poświęcać dużo czasu na pracę nad każdą pozycją. Da się to zauważyć choćby w komiksie Puzzle gothique który charakteryzuje się dopracowanym scenariuszem i przemyślaną oprawą graficzną. Album czerpie inspiracje z wielu źródeł, między innymi średniowiecznych legend czy filmów Bunuela. Przygotowania do powstania, inspiracje i sam proces powstawania albumu można prześledzić dość szczegółowo dzięki blogowi autora.

Akcja komiksu rozpoczyna się z chwilą przyjazdu nowej pokojówki do odludnej posiadłości w Toskanii. Zamieszkana jest ona przez tajemniczego hrabiego i jego sekretarza. Właściciel willi podróżuje dużo po Europie a daty i cele jego podróży zbiegają się zastanawiająco często z kradzieżami relikwii św. Delii. Święta ta została w średniowieczu poćwiartowana a części jej ciała znalazły się w kościołach całej Europy jako relikwie katolickie. Tajemnicą okryty jest tez los poprzedniczki głównej bohaterki.

Obrazek

Akcja komiksu, będącego udanym połączeniem kryminału i thrillera rozgrywa się nieśpiesznie, więcej jest w nim sugerowane niż pokazane. Zakończenie również jedynie dyskretnie komentuje zdarzenia jakie zaszły w willi hrabiego Vincenzo. Atmosfera komiksu budowana jest głównie przy pomocy grafiki, silnie stylizowanej. Kolor gra chyba najważniejszą rolę w albumie, zmiany tonacji stron służą do pokazania nastroju opowieści i czasu w jakim się ona rozgrywa. Począwszy od pierwszych, jasnych plansz Gotyckich puzzli, utrzymanych w tonacji żółci i czerwieni aż po późniejsze gdzie prym biorą niebieskie i szare odcienie nocy i podziemi willi gdzie rozgrywa się akcja.

W opowieści snutej przez Deflandre przeszłość przeplata się z teraźniejszością i do końca musimy uważnie śledzić akcję by dowiedzieć się jak układają się tytułowe Gotyckie puzzle, czy główna bohaterka przeżyje a alchemia i legendy o eliksirze wiecznej młodości kryją jakieś ziarno prawdy.

Obrazek

Do niewątpliwych atutów tego komiksu można zaliczyć ciekawą oprawę graficzną i świetną historię, opartą na średniowiecznej legendzie ładnie wplecionej we współczesną historię. Deflandre od swojego pierwszego albumu, Le Sang des Automates (Krew automatów), dość odważnie poczynał sobie z kolorami i tutaj osiąga prawdziwe mistrzostwo, budując napięcie i nastrój komiksu głównie przy ich użyciu. Umiejętnie też bawi się konwencją thrillera, powoli odsłaniając tajemnicę u podstaw opowieści czy grając bardzo aluzyjnie erotyką i naszymi wyobrażeniami na jej temat czy fascynacjami.

Obrazek

W komiksie widać wyraźnie inspiracje historią, jej związkami z współczesnością. Wyraźny jest także wpływ filmu, w szczególności horrorów Dario Argento, choć ta inspiracja ujawnia się dopiero w kolejnym albumie cyklu, Le Cercle des Spectres (Krąg Duchów). W Gotyckich puzzlach główną inspiracją był film Luisa Bunuela, Le journal d’une femme de chambre (Dziennik panny służącej).

le-cercle-des-spectres-detail-bd

Komiks pod wieloma względami przypomina mi album Tragedyja Płocka Frąsia i Janusza. Tak jak i w tamtym dziele legenda nabiera bardzo ludzki wymiar i dlatego jest nam tak bliska. Ponadto komiks Deflandre powstał, zupełnie jak produkcja polskich twórców, przy współudziale władz lokalnych które współfinansowały jego publikację.

Więcej wiadomości o twórcy na jego blogu, niestety po francusku i na stronie wydawcy.

Puzzle Gothique, François Deflandre, wydawnictwo Mosquito, styczeń 2010, przykładowe plansze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s