Komiks – Co we Francji piszczy II

W sieci znów pojawiło się sporo komiksowych informacji. Pojawił się też nowy numer Zoolemag a w nim nieco więcej informacji o nowym komiksie Marvano, La Brigade Juive. Akcja nowej trylogii ma się rozgrywać tuż po zakończeniu wojny a bohaterowie mają się zajmować ściganiem nazistowskich przestępców. Mają tez być świadkami mordowania ocalałych z obozów po powrocie do ich wioski – ciekawe czy ta część akcji rozgrywać się będzie w Polsce. Jest to całkiem prawdopodobne ponieważ Marvano zarzeka się w wypowiedzi dla magazynu że komiks jest oparty na solidnej pracy ze źródłami historycznymi.

ActuaBD zamieszcza dość szczegółowe omówienie najnowszego albumu serii Koziorożec. Siedemnasty już tom, zatytułowany Les Cavaliers (Jeźdźcy) wprowadza ponownie do historii postacie które pojawiły się w Rorku. Album, wedle autora recenzji, zaczyna powoli odsłaniać tajemnice serii zbliżając ją do niedalekiego finału. Nie wszystkie tajemnice zostają w nim wyjaśnione do końca, niemniej posuwa on akcję serii znacząco do przodu. Powracają też postaci z dawnych części by odegrać rolę w zakończeniu swoich historii.

Obrazek

Wartmag podał już ponad półtora miesiąca temu tą informację ale jakoś mi ona umknęła. Na 2014 rok zapowiedziano publikację czwartego tomu serii Sky Doll Alessandro Barbucciego i Barbary Canepy. Komiks był już co prawda zapowiadany wiele razy ale w 2014 roku Sudra ma się ukazać na bank. Czarno białe wydanie luksusowe jest zapowiedziane już na luty. Data publikacji wersji kolorowej nie jest jeszcze znana.

Dargaud w zapowiedziach an styczeń przyszłego roku ma także kilka interesujących pozycji. Desberg, jako prawdziwy stachanowiec scenariusza komiksowego wydaje pierwszy tom z drugiej serii swojego cyklu Black Op. Za rysunki odpowiada Labiano. Blutch zaś opublikuje Lune l’envers, opowiedzianą w jednym tomie fantastyczną historię artysty komiksowego przeżywającego kryzys twórczy.

ActuaBD umieściła spory objętościowo wywiad z Frederikiem Peetersem, autorem Niebieskich Pigułek i Lupusa. Rysownik mówi w nim o swoich inspiracjach S-F, filmach takich jak Gwiezdne Wojny, Alien czy Solaris oraz książkach braci Strugackich i Lema. Wywiad niemal w całości poświęcony jest serii Aâma której trzeci tom właśnie ukazał się we Francji a która ma zakończyć się na tomie czwartym, być może znacznie większym objętościowo od pozostałych, jak twierdzi autor. Peeters wspomina też o przygotowywanej przez kanał Arte adaptacji Niebieskich Pigułek jako filmu telewizyjnego. Wszystkie sceny zostały już nakręcone i film znajduje się na etapie montażu. Ma on zawierać wstawki animowane wykonane przez Peetersa.

Do sieci po dłuższej przerwie powróciło wydawnictwo Nickel Editions, znane głównie z jednej serii, Requiem, Chevalier Vampire Millsa i Ledroita która doczekała się już jedenastego tomu. Oprócz tego wydawca opublikował w marcu tego roku album Oliviera Ledroita Belles de nuit (Piękności nocy) z ilustracjami artysty znanego z Requiem i Kronik Czarnego Księżyca.

Obrazek

Ukazał się dziewiąty tom serii Bouncer zamykający dylogię z tytułem który kojarzy się skądinąd. Pierwszy tom dylogii nosił tytuł „To Hell” zaś najnowszy „And Back”. Z okazji wydania tego tomu L’Express opublikował on – line interaktywny prolog do drugiego z albumów.

Z okazji końca roku najróżniejsze portale we Francji ogłaszają swoje listy najlepszych komiksów tego roku opublikowanych w tym kraju. Wcześniej swoją listę pokazał Wartmag a teraz przyszła kolej na Bodoi. Nie uwłaczając niczym Wartmagowi ta druga lista wygląda dużo ciekawiej. Jest to w rzeczywistości kilka list redaktorów portalu. Całość koncentruje się na komiksach na pograniczu głównego nurtu, jedynie kilka albumów pochodzi od dużych wydawców, takich jak Dargaud czy Delcourt. Wśród głównonurtowych komiksów na uwagę zasłużyła nowa propozycja Fabiena Nury (znany z Jam jest Legion a niebawem, jak mi się zdaje, z Pewnego razu we Francji – wielkiego sukcesu komercyjnego i krytycznego scenarzysty). Rysunki są autorstwa Brüno, rysownika znanego z serii Commando Colonial, narysowanej lekko cartoonową kreską. Innym komiksem głównego nurtu który przewija się w zestawieniach jest Souvenirs de L’Empire de l’atome (Wspomnienia o atomowym Imperium). Scenarzystą komiksu jest znany z Cygana Thierry Smolderen. Komiks jest zilustrowany w stylu retro, nawiązującym do grafiki lat pięćdziesiątych a scenariusz porusza się w wielu płaszczyznach czasowych opisując wizje głównego protagonistę połączonego mentalnie z bohaterem walki z kosmicznym tyranem w dalekiej przyszłości. Album odwołuje się do tradycji lat pięćdziesiątych nie tylko w warstwie graficznej ale także scenariuszowej, opierając historię na klasycznych wątkach SF złotej ery tego typu literatury.

W selekcji znalazł się nowy album Manuela Fiora, L’Entrevue (Wywiad). Ostatni tom Philemona czy kolejna część Parkera Darwyna Cooke również znalazły uznanie w oczach redakcji portalu.

Obrazek

Na zakończenie, w ramach mydła i powidła, informacja dla tych którym nigdy dość Corto Maltese. We Francji ukazała się gra planszowa Corto Maltese.Gra jest losowo – strategiczna, zawiera dwie specjalnie zaprojektowane figurki (Corto i Rasputin), szereg kart postaci i przygód a rozgrywka opiera się na epizodach z albumów takich jak Ballada o słonym morzu, Złoty dom w Samarkandzie, Corto Maltese na Syberii, Les Celtiques, Les Etiopiques czy Sous le Signe du Capricorne.

Na obrazku u dołu można zobaczyć jak wyglądają figurki do gry i instrukcja.

Obrazek

Reklamy

4 thoughts on “Komiks – Co we Francji piszczy II

  1. To znów ja! 🙂 Wspomniałeś o Fabienie Nury i jego komiksie „Pewnego razu we Francji”. Wydawnictwo Komiksowe chce to wydać zdaje się pod tytułem „Dawno temu we Francji” (dziwi troszkę takie tłumaczenie, bo po angielsku to też „Once Upon A Time”). Do tej pory jednak nie mogłem znaleźć żadnej zrozumiałej dla mnie opinii na temat tego komiksu. Wiem mniej więcej o czym jest, ale… czy warto po to sięgać? Czytałeś?

    • Tytuł- nawiązuje do Pewnego razu na dzikim zachodzie Leone i tak powinien być tłumaczony. Co do samego komiksu to nie czytałem go, muszę robić ostrą selekcję tego co kupuję a WEST okazał się nie być w moich klimatach. Z tego co jednak czytałem to może być niezły komiks, wszystko zależy od tego jak bardzo wierzymy w Nurego jako scenarzystę. Temat wybrał świetny, komiks to historia życia Josepha Joanovici, rosyjskiego żyda który wyemigrował do Francji i podczas II wojny został miliarderem handlując złomem. Ponadto współpracował z gestapo, z ruchem oporu, miał całą paryską policję w kieszeni i przez parę lat po wojnie unikał procesu za kolaborację. W każdym razie malownicza postać i wieloznaczna, materiał na dobrą historię, ale nie wiem co Nury z nią zrobił.

      • Z tym tytułem trzeba uderzyć do Wojciecha Szota, jeśli faktycznie jest to rodzaj parafrazy – dość konkretnie wycelowanej i nawiązującej do dzieła Leone. Każde inne tłumaczenie w takiej sytuacji będzie co najmniej chybione. Ja polskiego W.E.S.T.-a przyjąłem z umiarkowanym entuzjazmem, na tyle jednak dużym, że skory jestem kupować to do oporu. Trzeba pamiętać, że to scenariusz w kolaboracji z Dorisonem, co pewnie dla całości jest nie bez znaczenia. Może solo Nury’ego okaże się jeszcze lepsze 😉

  2. Kurczę, zapomniałem że WEST to dzieło zbiorowe, 🙂 a co do tytułu to nie nie jest to chyba aż tak ważne. Ale szukając tego wywiadu gdzie o tym wspominał poczytałem o jego podejściu do serii i brzmi to ciekawie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s