Podróże w czasie i przestrzeni. Valerian po raz 22

Nowy, dwudziesty drugi tom serii Valerian zatytułowany Wspomnienia przyszłości.

mjYUAO1nk8ETzkXGmdljCXRiLP27xP2Z-couv-1200

Przygody Valeriana (i Laureliny!) to solidny kawałek wspomnień z początku lat dziewięćdziesiątych i czasów Komiksu Fantastyki. I kawałek nostalgii która znów ożyła za sprawą Christina i Mezieresa. Wbrew własnym zapowiedziom o zakończeniu serii wydali kolejny tom przygód agenta czasoprzestrzennego i jego towarzyszki. Zresztą już na wstępie albumu autorzy tłumaczą że nowy tom serii to nie kontynuacja cyklu a raczej nostalgiczna podróż do jej historii. Seria jako taka zakończyła się bowiem definitywnie na albumie L’Ouvretemps.

Obrazek

Autorzy osobiście wyjaśniają powody powstania albumu.

Nowy, dwudziesty drugi album cyklu, Souvenirs de Futurs, to seria nowelek opowiadających historie osadzone w przeszłości bohaterów. Nowelki powiązane są z konkretnymi albumami cyklu, zaczynając od początku, czyli albumu Złe sny w którym Valerian spotyka po raz pierwszy Laurelinę poprzez nowelki związane z albumami Miasto niespokojnych wód aż po niewydane chyba w Polsce Les Heros de L’Equinoxe. W kolejnych dwu czy czterostronicowych historyjkach poznajemy nieznane szczegóły z życia bohaterów lub postaci które przewinęły się przez cykl.

Obrazek

Album jest nostalgiczną podróżą nie tylko dla czytelników ale też chyba i autorów. Nowelki w nim zawarte nawiązują do najwcześniejszych albumów cyklu. Nie jest więc wykluczone że powstaną kolejne tomy podobne do najnowszego a nawiązujące do późniejszych części cyklu.

Obrazek

Souvenirs de Futurs to nie jest album który wnosi coś nowego do cyklu ale i rysunki i scenariusze są wspaniałym wehikułem przenoszącym do najlepszych czasów serii. Nie wiem na ile nostalgia podniosła wartość tego komiksu w moich oczach ale jej rola jest chyba znacząca bo historie opowiedziane w komiksie same w sobie nie są ani zbyt interesujące ani odkrywcze. To raczej odcinanie kuponów o które w tym przypadku nie mam pretensji do twórców. Dam się zabrać w taką podróż kolejny raz jeżeli rysownikowi i scenarzyście starczy sił by mnie na nią zabrać po raz kolejny.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s