Wybrane komiksowe nowości – Francja

Koniec roku to czas kiedy większość wydawców komiksowych zasypuje sklepy nowościami, mierząc w styczniowy Festiwal komiksowy w Angouleme i nagrody tam przyznawane (zawsze lepiej kiedy komiks jest świeży w pamięci jury) oraz, przede wszystkim, w pamięci ludzi szukających prezentów gwiazdkowych

.Obrazek

Przegląd co ciekawszych premier zaczniemy od wydawnictwa L’Association. Tam swój kolejny komiks opublikował David B. Drugi tom serii Incidents de la Nuit, (Nocne zdarzenia) to opowieść której akcja jest osadzona w fantastycznym Paryżu, gdzie bohaterowie dzieł literackich spotykają postacie historyczne w gęstej i mrocznej, pełnej symboliki atmosferze stolicy Francji. Czy bohaterowie zdołają powstrzymać szaleńca i uratować Paryż?

W wydawnictwie Gallimard Frederik Peeters opublikował trzeci tom cyklu SF Aâma, zatytułowany Le désert des miroirs (Pustynia luster). Bohaterowie nadal poszukują rozwiązania zagadki tajemniczej substancji zwanej aâma, która wpływa na materię w tajemniczy i niezbadany sposób.

Obrazek

Cosey, znany z W Poszukiwaniu Piotrusia Pana, również wydał nowy album. Jest to już 16 ty tom jego sztandarowej serii Jonathan, zatytułowany Celle qui fut. Jest to kolejna przygoda bohatera który jest alter ego autora, z akcją rozgrywającą się tym razem na południu Indii. Album nawiązuje tematycznie do pierwszego tomu serii i jak mówi autor, stanowi symboliczne zamkniecie cyklu rozpoczętego w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Cosey twierdzi jednak że nie podjął decyzji o definitywnym zakończeniu serii.

Obrazek

Casterman ma w ofercie album który bardzo mnie kusi, François Schuiten, l’horloger du rêve (François Schuiten, Zegarmistrz snu). 400 stron w wersji podstawowej, format 29,5 cm na 29,5 cm. Historia kariery rysownika Mrocznych Miast, jego przygód z architekturą, filmem i komiksem rozpisana na osiem rozdziałów. Wszystko to za 59€. Albo za 150€, w przypadku wersji limitowanej do 500 egzemplarzy i podpisanej przez rysownika. Ma ona ten sam format, książka jest jednak zapakowana w pudełko z laserowo wycinanymi zdobieniami i zawiera 32 stronicową broszurę z dodatkowymi ilustracjami. Obie wersje zostały opublikowane 6 listopada tego roku.

Obrazek

Oprócz tego Casterman kontynuuje publikację swoich najpopularniejszych serii, między innymi dwunastego tomu Zabójcy, zatytułowanego La main qui nourrit (Reka która karmi).

Obrazek

Prócz tego Casterman publikuje komiksy pary starych wyjadaczy Jean-Françoisa Charlesa i Maryse Charles, twórców komiksu historycznego, przede wszystkim znanych z cyklu Pionierzy Nowego Świata (Pionniers Du Nouveau Monde) wydanego przez Glenat. Dla Castermana tworzą cykl opowieści osadzonych w Indiach końca XIX wieku pod tytułem India Dreams. Tytuł ósmego tomu cyklu, Le Souffle de Kali (Tchnienie Kali) pozwala spodziewać się odpowiedniej ilości przygód i wzruszeń jakich oczekujemy od tego typu opowieści. Oryginalność, niestety, nie jest najpewniej towarem który tutaj otrzymamy.

Obrazek

Baru publikuje kolejny komiks w swoim stylu, poruszający problemy które pojawiały się już w jego wcześniejszych pracach, takie jak przyjaźń i dorastanie dwóch przyjaciół (L’ Autoroute du soleil) czy wojna w o niepodległość Algierii (Enrage). Le Silence de Lounès (Milczenie Lounèsa) opowiada historię problemów dorastania i rozliczeń z czasów wojny w Algierze, głęboko zanurzoną w problemach społecznych i politycznych współczesnej Francji, takich jak akceptacja imigrantów czy problemy z bezrobociem. Tym razem Baru jedynie pisze scenariusz zaś za ilustracje odpowiada Pierre Place.

Obrazek

W Dargaud Marvano nie zasypia gruszek w popiele i publikuje kolejny komiks, podobnie jak Grand Prix, osadzony w epoce historycznej, nie tak odległej od nas czasowo i geograficznie, bowiem akcja pierwszego albumu trylogii ma się rozgrywać w 1945 roku w Polsce. Seria nazywa się La Brigade juive i opowiada o jednostce Armii Brytyjskiej. Tom pierwszy nosi tytuł Vigilante a ukazuje się 8 listopada. Jakby ktoś jeszcze nie wiedział jak Marvano rysuje, albo chce zobaczyć jak wyobraża on sobie Polskę to tutaj jest link do przykładowych stron komiksu.

Obrazek

Oprócz tego wydawca publikuje kolejną część prequelu W Poszukiwaniu Ptaka Czasu. Le Chevalier Bragon, to czwarty tom cyklu i jednocześnie album kończący opowieść o Łowcy. Data publikacji – 6 grudnia.

Obrazek

Do tego zestawu klasycznych autorów i serii można dołożyć kolejną część Valeriana. Mezieres zarzekał się że nie ma już sił tworzyć nowych albumów i dotrzymał słowa. Souvenirs de Futurs (Wspomnienia z przyszłości – przyszłości w liczbie mnogiej, syndrom Aliena w tłumaczeniu na polski) to nie jest pełnoprawny album tylko powrót autorów do znanych już historii, czasem wzbogaconych o dodatkowe plansze. Powrót na Alfolol, spotkanie z Laureliną przed jej odnalezieniem przez Valeriana czy wycieczka po Centrali to atrakcje albumu. Przykładowe plansze tutaj. A więcej o tym albumie napiszę może w drugiej połowie miesiąca kiedy ten komiks do mnie dotrze.

Obrazek

Wydawnictwo Mosquito, poza wydawaniem Toppiego, przypomina też o innych włoskich rysownikach. Jednym z nich jest Paolo Eleuteri Serpieri, który, zanim zajął się ilustrowaniem Druuny tworzył komiksowe westerny. Chaman jest kolejnym po albumie Lakota przykładem tej działalności. Chaman to zbiór kilku komiksowych nowel połączonych tematyką Dzikiego Zachodu.

Fragment komiksu tutaj.

Obrazek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s