He died for your thirst! Hutch Owen

Już w latach 60tych Francoise Hardy śpiewała o ty że trudno być nonkonformistą w świecie gdzie ważne jest nie to kim jesteś ale co i ile konsumujesz. Potem było już tylko gorzej. A jak trudno jest obecnie możemy się przekonać czytając komiks Hutch Owen Toma Harta.

Image

Tom Hart to twórca amerykański ale bohater jego komiksu musi stawić czoła problemom które są uniwersalne. Hutch Owen to anarchista, leń i nierób chronicznie uczulony na cokolwiek co wiązałoby się z pracą zarobkową. Jako taki musi sobie oczywiście odpowiedzieć na pytanie jak utrzymać się przy życiu. Opcje są dość ograniczone z powodu jego przywiązania do ideałów które wyznaje. Większość komiksu wypełniają opowieści o walce Hutcha o przetrwanie i konflikt z Dennisem Wornerem, właścicielem korporacji Wornera, symbolu komercjalizacji i wszelkiego zła kapitalizmu.

Image

Walka z korporacją Wornera przedstawiona w komiksie Harta jest trudna przede wszystkim dlatego że każda próba oporu zostaje natychmiast użyta przez nią do zarabiania pieniędzy. Dzisiejszy bunt już następnego dnia jest do kupienia w sklepach, zapakowany, zareklamowany i gotowy do użycia. Kapitalizm jest tak skuteczny ponieważ jest elastyczny i wykorzystuje każdą ludzką ułomność dla swoich celów. Powtarzający się motyw w komiksie to posiedzenia zarządu Worner Industries gdzie jego członkowie zastanawiają się jak sprzedać każdy nowy trend czy modę. Najlepszy tego przykład to stworzenie gry komputerowej w której bohaterowie wcielają się w Hutcha Owena i grając jego postacią mogą siać zniszczenie – This thing’s gonna sell like a motherfucker…Hahaha. Każda społeczna aktywność może być wykorzystana do zarabiania, kultura jest ważna tylko jeśli pomaga sprzedawać. Dlatego slogan reklamujący napoje gazowane dla krajów katolickich to He died for your thirst.  Wszystko można skomercjalizować, opór nie ma sensu. Nie dla Hutcha jednak. Ten pozostaje sobą i mimo przeciwności stara się nie poddawać. Tyle że jego wołania pozostają bez odpowiedzi. Zycie toczy się dalej, obok głównego bohatera, który pogrąża się w coraz większej frustracji.

Image

Hutch Owen to komiks o rozczarowaniu, braku wiary w ludzi i frustracji. Historia The Stocks are Surging jest pod tym względem najbardziej symptomatyczna. Ludzie w niej przedstawieni mają tylko jeden cel w życiu, zarabianie pieniędzy i budowanie własnej pozycji. Owen zaprzyjaźnia się z programistą który tworzy programy bezpieczeństwa dla giełdy i banków. Postanawia wykorzystać tą znajomość do sabotowania działalności tych instytucji. Ta próba jest podsumowana w programach informacyjnych które ograniczają się do komunikatu że praca giełdy została przerwana na trzy minuty a rynek zamknął dzień zwyżką kursów akcji. Jednostkowy bunt jest niemożliwy, zmienić musi się społeczeństwo. Jednostka ma ograniczony wpływ na to co się dzieje na świecie. Hutch pozostaje jak zawsze sam ze swoimi poglądami i świadomością jak niewiele znaczy.

Image

W innych częściach komiksu Hart zajmuje się PR, reklamą i sztuką zarządzania przedsiębiorstwami. Każda z tych dziedzin jest przez niego analizowana i wyszydzana. Nikt nie jest autentyczny, każdy daje się zmanipulować. Najgorsze jest to że buntownicy, tacy jak Hutch Owen, nie są zwalczani. Jest gorzej, oni są ignorowani. Jak my wszyscy w codziennym życiu przez instytucje i korporacje.

Hutch Owen nie poddaje się jednak i walczy nadal rozśmieszając czytelników. Oprócz dwutomowego wydania z TopShelf jego przygody można śledzić na stronie http://www.hutchowen.com/. Paski prezentowane tam są bardziej polityczne co może niektórym czytelnikom przeszkadzać. Historie zebrane w wydaniach z TopShelf są bardziej interesujące. Przede wszystkim, są one dłuższe i bardziej rozbudowane.

Pod wieloma względami Hutch Owen przypomina Likwidatora, szczególnie w swojej frustracji współczesnością i społeczeństwem, jego konsumeryzmem, lenistwem i apatią. Hutch Owen jest jednak dużo dokładniejszy w analizie świata i zjawisk które opisuje, stara się też przedstawić rozwiązania dla problemów które przedstawia. Nie ma wielkiej wiary w urzeczywistnienie swoich pomysłów, nie poddaje się jednak i pokazuje jaka jest rzeczywistość i że trzeba się starać ją zmienić. I w tym wszystkim jest nadal zabawny i wnikliwy w obserwacji ludzi. Ponadto główny bohater jest bardzo ludzki w swoich słabościach i marzeniach, niekiedy załamuje się, popełnia błędy. To wszystko sprawia że komiks jest interesujący i wyrasta ponad przeciętność większości z plethory zaangażowanych dzieł komiksowych.  Największym zagrożeniem dla Hutcha Owena jest to, że jak w piosence Francoise Hardy, zostanie uznany przez innych nie za kontestatora lecz idiotę który nie chce brać udziału w wyścigu. A przecież nikt nie chce być uważany za idiotę. Wiele rzeczy robimy że chcemy ale dlatego że nasze cele zostały nam narzucone przez normy społeczne. Hutch Owen che byśmy odważyli się je odrzucić. Co oczywiście nie jest łatwe.

Strona graficzna komiksu jest utrzymana w stylu charakterystycznym dla produkcji alternatywnych. Postaci są rysowane schematycznie, niemniej są łatwo rozpoznawalne. Tło jest ograniczone do niezbędnego minimum. Komiks prezentuje sobą spójną estetycznie całość, doskonale oddająca nastrój dzieła.

3237375-hutch+owen+-+lets+get+furious+(2012)+pagecoverHutch Owen (Vol 1): The Collected TopShelf Productions
Hutch Owen (Vol 2): Unmarketable TopShelf Productions
Hutch Owen (Vol 3): Let’s Get Furious! TopShelf Productions

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s