Zasady są dla frajerów

le-tueur-tome-9-casterman-10-40-eur_224476_800x600Zasady są dla frajerów

Komiks Jacamona(rys.) i Matza (scen.)Zabójca to jeszcze jedna seria sensacyjna na rynku pełnym podobnych produkcji, wystarczy tylko wspomnieć znane w Polsce cykle XIII czy W kręgu podejrzeń, która jednak wyróżnia się na tyle by zasłużyć na uwagę. Trudno jest stworzyć oryginalne i nowe dzieło w gatunku w którym napisano czy sfilmowano już wszystko. Ale w przypadku Zabójcy do pewnego stopnia autorom udała się ta sztuka.


Historia stworzona przez Matza i Jacamona to dzieje płatnego zabójcy zaczynające się od przełomowego momentu w jego karierze, kiedy musi on dokonać trudnych wyborów a wiele rzeczy które brał za oczywiste okazuje się takimi nie być. Po wykonaniu zlecenia, z komplikacjami, musi uciekać do Ameryki Południowej, z policjantem śledzącym każdy jego krok. W miarę rozwoju akcji okazuje się że proste zlecenie jakie wykonał miało drugie a nawet trzecie dno i zostaje wplątany w walkę narkotykowych gangów. W kolejnych albumach pierwszej, składającej się z pięciu albumów serii zabójca będzie musiał złamać swoje zasady.
Zasady to najważniejszy wyróżnik serii. Zabójca ustala własne zasady zawodu, życia i uważa je za jedynie słuszne. Całe jego życie jest sterowane narzuconymi sobie zasadami. Paradoks polega na tym że Zabójca uważa że jest ponad zasadami społecznymi. Jest wyłączony z ich ucisku, może robić to na co inni nie mają szans lub odwagi. Ale by uwolnić się od społeczeństwa i jego zasad musi stworzyć własne. Komiks opowiada historię tego jak również te zasady okazują się złudne. Zabójca musi po kolei zrezygnować z każdej z zasad które dla siebie stworzył. Nie wiązać się z nikim. Nie pracować dla jednego klienta. Nie robić nic bezinteresownie. Ironia komiksu polega na tym ze główny bohater uważa się za kogoś ponad regułami obowiązującymi innych ale musi stworzyć własne reguły tylko po to by je następnie złamać. Nie można przeżyć życia stosując się do z góry ustalonych zasad ale nie można też żyć bez żadnych zasad.
Zalety tego komiksu to sprawne połączenie akcji z humorem, zgodnie z najlepszymi tradycjami kryminału głównie czarnym. Główne elementy komiczne to dialogi Zabójcy z Mariano, handlarzem narkotyków. W serii zdarzają się też momenty humoru sytuacyjnego. Są jednak w komiksie momenty kiedy autorzy przypominają nam że historia opowiedziana tutaj to nie komedia a śmierć jest prawdziwa i pokazuje tez prawdziwe oblicze głównych bohaterów, nie pozwalając nam zapomnieć o tym kim naprawdę są.
Słabością komiksu są jego elementy filozoficzne i historiozoficzne. Każdy album zawiera kilka stron przemyśleń głównego bohatera, a w rzeczywistości scenarzysty i jednocześnie wykład na temat jego filozofii życiowej i źródeł jego życiowych zasad. To są elementy najczęściej niepotrzebne, nic nie wnoszące do opowieści i niezbyt oryginalne.
Dla niektórych poważnym minusem serii może być jej zaangażowanie polityczne. Scenarzysta nie ukrywa swoich lewicowych sympatii, co jest szczególnie widoczne w drugiej serii cyklu, opowiedzianej w tomach od szóstego do dziesiątego. Akcja z kręgów handlarzy narkotyków przenosi się w świat polityki w Ameryce Południowej. Okazuje się że tych dwóch światów nie dzieli tak wiele i Zabójca odnajduje się w nowym środowisku doskonale.
Podsumowując, Zabójca to porządny komiks środka. Z intrygą poprowadzoną sprawnie, scenariuszem skonstruowanym perfekcyjnie, używającym może nazbyt często retrospekcji. Komiks pełen jest czarnego humoru ale jednocześnie osadzony mocno w rzeczywistości. I przede wszystkim, jest to historia o zasadach i ironii życia które nie da się zaszufladkować ani w prosty sposób wyjaśnić, szczególnie w dzisiejszym świecie.

Reklamy

2 thoughts on “Zasady są dla frajerów

  1. W punkt! 🙂 Podoba mnie się Twój blog, wcześniej nie wiedziałem, że istnieje. Dowiedziałem się dzisiaj dzięki Twojemu tekstowi na Kolorowych Z. Tak trzymaj 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s